کارگاه خورشید
     
 
 صفحه اول

سیستم های کنترل

 

 

برد واسطه SE-245

 

برد واسطه (Interface board) یا (Breakout board) فصل مشترک مابین کامپیوتر با درایور ها و سایر عوامل ورودی و خروجی مانند سوئیچ ها، پوش باتن ها، رله ها و سایر عوامل مانند Touch Probe و مشابه آن است که مقاصد زیر را تأمین میکند:

سهولت در ایجاد اتصال مابین برد های درایور، میکروسوئیچ ها و سایر برد ها

نمایش فعالیت هر یک از فرمان ها در هنگام کار و امکان رفع عیب فوری.

بافر نمودن کلیه سیگنال ها و حذف نویز های به وجود آمده.

این برد در پی جمع آوری نظرات و خواسته های علاقمندان و خریداران و در جهت ایجاد انعطاف و توانائی های بیشتر آن طراحی و ساخته شده و جایگزین برد های قدیمی گردیده است.

 

توضیح اینکه برد های قدیمی بنا بر سفارش ساخته میشوند.  مشخصات این برد ها در بخش مدارک فنی موجود است.

 

 

مشخصات برد واسطه SE-245 :

 • کلیه سیگنالهای ورودی و خروجی بافر شده اند.

 • امکان مشاهده وضعیت تمام سیگنال ها توسط LED های نصب شده روی برد وجود دارد.

 • دارای 8 خروجی Data Bit برای اتصال Step و Dir برای 4 محور.

 • دارای 2 خروجی Control Output برای اتصال فرمان به 2 رله.

 • دارای 5 ورودی Status Input برای اتصال به فرمان های Home، Estop و ماکرو های عملیاتی در Mach3 .

 • پین های خروجی محور ها به صورت Bi-directional بوده و با تعویض موقعیت یک جامپر میتوانند به صورت Input نیز استفاده شوند و برای نمونه میتوان از آن ها برای اتصال انکودر سیستم های مدار بسته استفاده کرد.

 • امکان نصب میکروسوئیچ های مکانیکی و سوئیچ های نوری، حتی به صورت توأم، برای ورودی های Status Input فراهم شده. سوئیچ های proxy نیز قابل اتصال به آن هستند، لیکن 10-30 VDC آن باید جداگانه تأمین شود.  

 • پین های Common محور ها میتوانند به صورت GND (برای درایور های فاقد اپتو کوپلر) یا به صورت +5V (برای درایور های دارای اپتو کوپلر) تعریف شوند. به این ترتیب برای درایور های دارای اپتو کوپلر نیازی به منبع تغذیه جداگانه نخواهد بود.

 • خروجی های محور چهارم دارای Common مستقل از سایر محور ها بوده و میتوان از آن برای اتصال به محور چهارم یا برای اختصاص دادن آن به برد کنترل دور اسپیندل استفاده نمود.

 • امکان انتخاب Active Low یا Active High برای فرمان قطع اضطراری، به صورتی که همزمان اجرای برنامه در Mach3 متوقف شود در نظر گرفته شده است.

 • با نصب یک PCI Parallel Port بر روی کامپیوتر و تعریف آن برای Mach3 میتوان برد واسطه دیگری اضافه کرده و به تناسب طراحی انجام شده انعطاف زیادی در ورودی و خروجی ها فراهم نمود.

 • دارای رگولاتور ولتاژ نصب شده بر روی برد بوده و برای اتصال ولتاژ ورودی میتوان از ورودی های +7 تا +12 ولت استفاده نمود. (از آداپتور های دیواری نیز میتوان استفاده کرد).

 • امکان ایزوله کردن GND کابل پارالل از  برد واسطه وجود دارد.

 • ابعاد نصب و ترتیب سوراخ های پیچ آن به گونه ای است که میتوان محصولات دیگر، مانند بردهای SE-117 ، SE-35 ، پاور ساپلای و احیانا برد واسطه دوم  را به صورت طبقات بر روی هم سوار نموده که ضمن اشغال فضای کم، اتصال آن نیز آسان تر و کم خطا تر میباشد.

 • اتصال از طریق ترمینال های پیچی که تماماً در یک ردیف بوده انجام میشود که نصب و شناسائی را آسان تر میسازد.

قیمت  330.000 تومان

 

 

 

 

 

 

 

 

   

برد رله و کنترل دور اسپیندل SE-117

 

این برد شامل دو بخش میباشد. 

 • بخش اول، دارای ورودی برای دریافت سیگنال برای 2 رله 12 ولت میباشد که این رله ها به نوبه خود فرمان برای رله SSR اصلی را صادر میکنند. از این رله ها میتوان برای روشن و خاموش کردن اسپیندل های تک فاز و جریان مستقیم، سیستم خنک کن یا مکنده و غبارگیر از داخل برنامه Gcode و  Mach3 استفاده نمود. استفاده از رله برای خاموش و روشن کردن اسپیندل های سه فاز دور متغیر AC توصیه نمیشود.

 • بخش دیگر این برد (I/O) صدور فرمان روشن و خاموش کردن و نیز خروجی 0-10 ولت برای کنترل دور اسپیندل های سه فاز و از طریق ارتباط با VFD میباشد.

 • برای محافظت کامل و نیز جلوگیری از ایجاد نویز، تغذیه بخش مربوط به کنترل دور اسپیندل از طریق dc-dc convertor انجام میشود. اما در صورت درخواست کاربر، عرضه برد با ورودی 12 ولت از منبع تغذیه مستقل نیز امکان پذیر است.

 • بخش I/O برد استاندارد، به لحاظ ایمنی فاقد امکان دستور چرخش اسپیندل در جهت خلاف حرکت عقربه های ساعت میباشد. لیکن در صورت درخواست کاربر، ساخت اختصاصی آن در زمان کوتاهی میسر است.

 • دارای رگولاتور ولتاژ نصب شده بر روی برد بوده و برای اتصال ولتاژ ورودی میتوان از ورودی های +12 تا +15 ولت استفاده نمود. (از آداپتور های دیواری نیز میتوان استفاده کرد).

توضیح: این برد فقط بنا بر پیش سفارش ساخته میشود.

قیمت  400.000 تومان

 
   

درایور های استپ موتور

 

 درایور یونی پلار سه محوره UFH-30-3 

سیم پیچی موتور : یونی پلار 5، 6 و 8 سیمه

تکنولوژی : L297 و Logic level Mosfet

تعداد پله : 1 و 1/2 با استفاده از جامپر روی برد

ولتاژ منبع تغذیه: 12 تا 30 ولت مستقیم

جریان کویل موتور : 0.5 تا 3 آمپر

فرکانس دریافت پالس : 28 کیلوهرتز

همراه با هیت سینک و فن 12 ولت

 

درایور یونی پلار UFH-30 تک محوره

سیم پیچی موتور : یونی پلار 5، 6 و 8 سیمه

تکنولوژی : L297 و Logic level Mosfet

تعداد پله : 1 و 1/2 با استفاده از جامپر روی برد

ولتاژ منبع تغذیه: 12 تا 30 ولت مستقیم

جریان کویل موتور : 0.5 تا 3 آمپر

فرکانس دریافت پالس : 28 کیلوهرتز

همراه با هیت سینک

 

قیمت برد سه محوره  650.000 تومان

 

منبع تغذیه کنترل برای درایور های یونی پلار به همراه سیم ها و کانکتور های مربوطه 42.000 تومان

 
   

برد رله SBR 1.1

 

برد رله برای روشن نمودن پمپ خنک کن، پمپ خلاء، مکنده غبارگیر یا اسپیندل استفاده میشوند. این برد شامل 2 رله با خروجی 12 ولت DC بوده و فرمان لازم را از طریق پین های 14 و 16 پورت برد واسطه دریافت میکند. روشن شدن رله موجب برقراری 12 ولت DC در مدار خارجی میشود که به نوبه خود برای راه اندازی رله SSR بکار میرود.

توجه:
1- استفاده از برد رله برای روشن کردن اسپیندل های سه فاز دور متغیر AC توصیه نمیشود. برای این نوع اسپیندل ها از برد های کنترل دور باید استفاده شود.
2- علیرغم توانائی رله ها در برقراری جریان 10 آمپر و 250 ولت، به لحاظ ایمنی از اتصال مستقیم خروجی های رله به مصرف کننده های 220 ولت خودداری کنید.

 

قیمت  180.000 تومان

 

   

برد کنترل دور موتور های جریان مستقیم SE-35

 

کنترل دور موتور به وسیله PWM بوده و میتوان دامنه حداکثر و حداقل دور موتور را پیش تنظیم نمود. تغییر دور به صورت دستی و با استفاده از یک پتانسیومتر انجام میشود. از این برد میتوان برای اسپیندل های DC تکفاز استفاده کرد.
فرکانس PWM در مدل استاندارد در محدوده  100-5000 Hz  بوده ولی بر حسب نیاز کاربر میتوان آن را تغییر داد.
ولتاژ ورودی آن 5-38 VDC و حداکثر جریان 6.5 آمپر میباشد.

 

توضیح: این برد فقط بنا بر پیش سفارش ساخته میشود.

قیمت  160.000 تومان

 

   

ارتقاء دستگاه های لیزر سی ان سی چینی

 

سیستم های کنترل نصب شده بر روی دستگاه های لیزر CNC چینی دارای محدودیت ها و اشکالات متعددی است که خلاقیت دارندگان این نوع دستگاه ها را محدود میسازد. استفاده از کنترلر MACH3 موجب میشود توانائی های فراوانی به این دستگاه اضافه شود. امکان استفاده از نقشه های AutoCAD بدون نیاز به تغییر مقیاس آن و نیز استفاده از نرم افزار ArtCAM به توان این سیستم می افزاید.

این کارگاه اقدام به طراحی و ساخت سیستم کنترل جدیدی کرده است که توسط آن میتوان با پورت پارالل ایجاد ارتباط نمود. به این ترتیب میتوان از محیط های نرم افزاری قویتری استفاده نمود. محیط های MACH3 ، EMC2 ، TurboCNC و DeskCAM با استفاده از پورت پارالل کار میکنند. این سیستم با موفقیت بر روی دستگاه لیزر سی ان سی 40 وات نصب شده است.

تغییرات شامل تعویض منبع تغذیه، برد کنترل استپ موتور ها با همزمانی استارت پرتو لیزر و فصل مشترک بافر شده با پورت پارالل ، نصب سیستم قطع اضطراری (E-Stop)، نصب Helipot برای تعیین دقیق توان ورودی پرتوی لیزر، تعویض کابل کشی و سیم کشی دستگاه و ارتباط سیستم کنترل جدید با تجهیزات موجود نصب شده بر روی سیستم، کامپیوتر با پیکر بندی برای کار در محیط Mach3 و به همراه نسخه های کاری نرم افزار های لازم، سیستم کنترل از راه دور اختصاصی برای اجرا، تنظیم و کنترل دستورات عملیاتی از طریق گیم پد و آموزش اولیه کار با سیستم میباشد.

 

انجام این خدمات در محل کارگاه انجام میشود و لازمست تا دستگاه به محل کارگاه حمل شود.

 

برای کسب آگاهی از هزینه انجام این تغییرات لطفاً تماس بگیرید.

 

 

 

 

   

تابلو کنترل CP 3x3L

 

این تابلو به صورت آماده و برای اتصال به دستگاه سه محوره مجهز به سه استپ موتور 3 آمپری میباشد. تابلو قابل نصب بر روی دیوار یا در زیر شاسی ماشین بوده و اتصال موتور ها، سوئیچ ها و اسپیندل به صورت کانکتور های آماده میباشد. طراحی آن برای نصب به کنترلر های پورت پارالل مانند Mach3، KCam، TurboCNC، EMC و مانند آن است.

 

این مدل طراحی پایه بوده و فاقد امکان نصب رله راه اندازی مصرف کننده های خارجی، سازگاری با سوئیچ های نوری یا پراکسی و راه اندازی اسپیندل های سه فاز و VFD میباشد ولی برای کار حرفه ای کفایت میکند. کلیه قطعات آن از داخل تأمین شده اند، نصب و راه اندازی آن در زمان کوتاهی میسر بوده و تمام قطعات مورد نیاز به همراه آن تسلیم میشود.

 

 

مشخصات فنی تابلوی کنترل CP3x3L :

 

تابلو به عرض 50، ارتفاع 40 و عمق 22 سانتیمتر است.

دارای 3 برد درایور با اتصال بی پلار LEADSHINE M542 ، ایزوله شده و به ظرفیت 50 ولت و حداکثر 4.2 آمپر و میکروستپ تا 1/128 پله .

برد واسطه بافر شده سه محوره مدل 8.14_541 برای ورودی 3 میکروسوئیچ Homing و لیمیت و قطع اضطراری و خروجی برای 3 استپ موتور.

منبع تغذیه کنترل جداگانه 5 و 12 ولت DC .

منبع تغذیه رگوله نشده 32 ولت DC به توان 200 VA .

مدار ایمنی قطع اضطراری به صورت Hardwired بوده و در صورت فعال شدن هر یك از لیمیت سوئیچ ها یا كلید قطع اضطراری، برق كل سیستم منجمله اسپیندل قطع شده و هر گونه مصرف كننده برقی از مدار خارج میشود.

كابل های مصرفی داخل تابلو تماماً كابل های كنترل فویل و شیلد دار و زوج تابیده بوده و به تابلو ارت شده اند.

دارای فن خنک کننده و فیلتر هوای ورودی به تابلو.

ورودی برای اسپیندل تا 1000 وات.

برق ورودی 220 ولت تک فاز  10 آمپر.

تابلو به صورت کامل ارت گذاری شده .

دستورالعمل جامع مصور به زبان فارسی برای نصب عوامل ورودی و خروجی .

 

برای کسب آگاهی از هزینه و زمان تحویل لطفاً تماس بگیرید.

 
   

سیستم کنترل از راه دور ماشین های CNC

 

با این سیستم اپراتور قادر خواهد بود بدون حضور در پشت کامپیوتر و با حضور در بالای سر دستگاه، از طریق یک گیم پد معمولی به اکثر فرمان های کنترل Mach3 دسترسی داشته باشد.

 

این سیستم در دی ماه 1389 طراحی مجدد و باز آفرینی شده، و اکنون قادر است دستگاه های تا 5 محور را کنترل کرده و عملکرد های مختلفی مانند: سیستم Touch Probe ، راه اندازی اسپیندل و کنترل دستی دور آن، راه اندازی پمپ خنک کن و غبارگیر و بسیاری عملکرد های دیگر را فعال سازد.

 

قابلیت های سیستم:

کلیه عملیات تنظیم مختصات مانند Reference و Zero کردن هر یک از محور و نیز امکان صفر نمودن ابزار با سطح کار قطعه تا دقت عملی دستگاه و عدم نیاز به فیلر گذاری مداوم و وارد نمودن Gcode از پشت کامپیوتر به عمل میاید، که کاهش قابل ملاحظه ای در زمان تنظیم دستگاه فراهم میاورد.

کنترل های جوی استیک به صورت آنالوگ میباشد. به این معنی که سرعت و مقدار حرکت هر محور برحسب میزان فشاری که به دسته وارد می آید تنظیم میگردد.

روشن نمودن، توقف موقت، اجرای خط به خط کد و قطع عملیات بدون نیاز به حضور در پشت کامپیوتر.

امکان تغییر سرعت بار برداری دستگاه با حضور در بالای دستگاه و ملاحظه کارکرد آن از نزدیک.

این سیستم از خرداد ماه 89  بنا به درخواست خریدار، بر روی دستگاه های ساخت این کارگاه به صورت استاندارد و بدون هزینه اضافی نصب میگردد.

 

برای مشاهده مختصری از کارکرد این سیستم به بخش مدارک فنی مراجعه کنید.

 

   

برای اطلاع از مشخصات برد های مختلف و دستورالعمل های نصب، تنظیم و ملاحظات کاری آن به بخش مدارک فنی مراجعه نمائید.

ملاحظات:

طراحی و ساخت تمام محصولات داخلی بوده و از منابع خارجی کپی برداری نشده است.

تمامی برد های ساخت این کارگاه دست ساز بوده و یک به یک آزمایش میشوند.

 

نحوه سفارش:
پس از سفارش اقلام مورد نیاز، وجه آن به حساب واریز میشود. حداکثر یک هفته پس از واریز وجه، سفارشات آماده تحویل خواهند بود. بعضی از اقلام موجود بوده و میتوانند 24 ساعته تسلیم شوند.
سفارشات شهرستان ها فقط از طریق پست پیشتاز ارسال شده و شماره پیگیری محموله پس از تحویل به واحد پستی، به صورت پیام کوتاه به خریدار اعلام میشود. هزینه ارسال بر مبنای تعرفه پست پیشتاز محاسبه خواهد شد که در زمان سفارش به خریدار اعلام میشود.

 

توجه:

برد های کنترل این کارگاه بر روی مدل های مختلف دستگاه های ساخت این کارگاه و نیز سایر سازندگان نصب شده اند. کسانی که مایل به ساخت دستگاه خود هستند، میبایست دانش اولیه سیستم کنترل CNC ، نصب و اتصال سیستم های ولتاژ سیگنال، ولتاژ های DC جریان بالا، ولتاژ های متناوب، مبحث Grounding و Earthing، کاربرد های کابل کشی و سیم کشی و تفاوت آنها و نیز تنظیمات نرم افزار Mach3 را داشته باشد. در غیر این صورت تضمینی برای سلامت یا کارکرد سیستم ها وجود نخواهد داشت. این کارگاه علاوه بر راهنما های نصب که در صفحه " مدارک فنی " آمده است، به صورت محدود قادر به توضیحات فنی، راهنمائی برای مطالعه، راهنمائی برای نصب این بردها و رفع اشکالات ناشی از نصب میباشد ولی از راهنمائی و توضیحات افزون بر این حد معذور بوده و مسئولیت عدم کارکرد و یا صدمات وارده به دلیل عدم آشنائی و رعایت نکات فوق را نمیپذیرد. همچنین به علت مفصل، پیچیده و مرتبط بودن تنظیمات Mach3 این کارگاه قادر به مساعدت و رفع اشکالات در این زمینه نمیباشد.